Lekcje śpiewu na dwa głosy

dwie dziewczyny śpiewają

Wiele osób myśli o przyszłości swoich dzieci. Chętnie zapisują je na różnorakie zajęcia, zarówno językowe, ogólnorozwojowe, sportowe i muzyczne. Szkoły muzyczne obecnie przeżywają renesans. Rodzice doceniają wkład muzyki w rozwój swoich dzieci nie tylko w kontekście kariery, ale zdobycia ogólnego wykształcenia i zainteresowania swoich dzieci sztuką. Również osoby dorosłe, które chcą urozmaicić swój wolny czas chodzą na lekcje śpiewu lub gry na instrumencie.

Śpiew na dwa głosy to jedne z ciekawszych lekcji w szkole muzycznej

Z ciekawszych zajęć w szkołach muzycznych jest śpiewanie na dwa głosy. Ta – wydawałoby się – prosta umiejętność – w kontekście sztuki i artyzmu osiąga jednak nowy wymiar. Nie należy bowiem wyłącznie umieć śpiewać, ale mieć również świetne wyczucie rytmu i melodii. Trzeba także zapanować nad „chaosem” tworzonym przez drugi głos, by cały utwór brzmiał czysto i przyjemnie dla ucha. Takie zajęcia są oferowane również w naszej szkole muzycznej.

To co słyszy się w wykonaniu zawodowych śpiewaków jest z pewnością wspaniałym i nieocenionym doświadczeniem. Tymczasem wiedza jak śpiewać na dwa głosy jest ogólnodostępna – wystarczy ćwiczyć i trenować swoje ogólne umiejętności muzyczne. Z technicznego punktu widzenia należy wytrenować przede wszystkim umiejętność obniżania i podwyższania swojego głosu. Wokalistka używająca zwykle sopranu powinna umieć obniżyć swój głos tak, by przeszedł w kontralt lub nawet alt. Specjaliści w dziedzinie muzyki mogą nam pomóc w ustaleniu wysokości i tonacji, jaką powinniśmy zastosować w danym utworze, a jeżeli chcemy zrobić to sami – powinniśmy mieć przede wszystkim wyczucie nut i świetną znajomość własnego głosu. Dobrze jest poznać interwały i dopasować ich działanie do konkretnego utworu. Wiadomo jednak, że głos głosowi nierówny i nawet najlepszy warsztat nie pozwoli nam przeskoczyć ograniczeń naszych organizmów.

Dla muzyków chcących zdobyć nowe umiejętności ważna jest wiedza gdzie można się nauczyć śpiewania na dwa głosy. Ważne jest znalezienie przede wszystkim dobrego nauczyciela. Specjalista od wokalistyki pomoże nam nauczyć się czystego śpiewu, zmian tonacji, nauczyć się czytania nut i wyłapania wszelkich nieczystości powstałych w wyniku złego śpiewu. Idealnym rozwiązaniem są zajęcia indywidualne z nauczycielem, który zajmie się profesjonalnie naszymi umiejętnościami. Również dobrze jest pracować intensywnie samemu w domu, nagrywać swój śpiew i analizować błędy. Samozaparcie i ciężka praca będzie nieodzowna w nauczeniu się świetnego śpiewu, ale dzięki temu będziemy mogli prezentować nowe umiejętności na scenie lub przed najbliższymi. Dzięki temu nasz śpiew będzie przyjemny dla ucha naszego i naszych słuchaczy